fistul-bitkisel-tedavisi
Perianal Apse Bitkisel Tedavi
14 Şubat 2017
Fistüle Zararlı Yiyecekler
11 Mart 2017

Fistül Çeşitleri Nelerdir

fistul-cesitleri-nelerdir

fistul-cesitleri-nelerdir

Uzman Desteği Alın

Fistül Çeşitleri Nelerdir

Fistül Çeşitleri Nelerdir, Fistül, Fistül Belirtileri, Fistül Nedir, Fistül Çeşitleri, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

Anal Apse Çeşitleri

İnter-sfinkterikfistül

Makat fistüllerinin % 70’ini oluşturur. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile intersfinkterik boşluğa (iç ve dış makat kası arası). Oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. Diğer olası fistül seyir doğrultusu ise deride ağız yoktur, yüksekte kör sonlanan bir ağız oluşumudur.

Ekstra-sfinkterik Fistül

Makat fistüllerinin % 1’ini oluşturur. Perine adı verilen makat derisinden levator ani kasına (leğen kemiği tabanını saran kas). Oradan da rektum adı verilen bağırsağa uzanır.

Trans-sfinkterik Fistül

Makat fistüllerinin % 25’ini oluşturur. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile dış makat kası (eksternal anal sfinkter) arasında alçakta seyredip iskio-rektal çukura açılır. Oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. Diğer olası fistül seyir doğrultusu: Yüksekte makat derisine açılan bir ağız, yüksekte kör sonlanan bir ağızdır.

Supra-sfinkterik Fistül

Makat fistüllerinin % 5’ini oluşturur. İntersfinkterik boşluktan yukarında pubo-rektal kas (leğen kemiği tabanındaki kas) aracılığıdır. İskio-rektal boşluğa ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. Diğer olası fistül seyir doğrultusu. Yüksekte makat derisine açılan bir ağız, yüksekte kör sonlanan bir ağız oluşumudur.

Fistül Nedir

Cilt ve bağırsak arasında normalde olmaması gereken bir bağlantının kanalın oluşmasına anal apse denir. Makat içindeki bağırsak bölümü (birincil ağız). Deri arasında (ikincil ağız) normal dışı bir bağlantının oluşmasına ise makat fistülü veya tıbbi deyimi ile perianal fistül denir.

Cilt ve bağırsak arasında normalde olmaması gereken bir bağlantının (kanalın) oluşmasına fistül denir. Makat içindeki bağırsak bölümü (birincil ağız). Deri arasında (ikincil ağız) normal dışı bir bağlantının oluşmasına ise makat fistülü veya tıbbi deyimi ile perianal fistül denir.

Fistül Çeşitleri Nelerdir, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Fistül Çeşitleri Nelerdir, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Fistül Çeşitleri Nelerdir, hakkında detaylı bilgi almak için uzman bir hekimlere başvura bilirsiniz.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.