fistul-cesitleri-nelerdir
Fistül Çeşitleri Nelerdir
17 Şubat 2017
fistul-bitkisel-tedavisi
Makat Çatlağı Bitkisel Tedavi
11 Mart 2017

Fistüle Zararlı Yiyecekler

Uzman Desteği Alın

Fistüle Zararlı Yiyecekler

Fistüle zararlı yiyecekler, fistüle zararlı yiyecekler nedir, makat çatlağına zararlı yiyecekler. Fistüle zararlı yiyecekler hakkında yazılmış makale.

Fistüle zararlı yiyecekler hakkında bilgi amaçlı yazılmış makale. Fistüle zararlı yiyecekler hakkında kısaca bilgi verelim.

Fistüle Zararlı Yiyecekler Nelerdir ?

Anal fissür (makatta çatlak), hastalıktan korunmak ve hastalığın alevlenme dönemlerini rahat geçirmeleri için beslenme alışkanlıklarını düzenlemeleri oldukça önemlidir.

Anal fissür şikayeti olan hastalar yoğun bir şekilde dışkıyı yumuşatan laksatif ilaçlar kullanırlar.

Çatlak şikayeti olanların yoğun şekilde laksatif ilaç almalarının yerine dışkılamayı kolaylaştırmak için diyetlerini değiştirmeleri gerekir. Çatlak şikayeti olanların genellikle ailelerinde de kabızlık, anal fissür ve hemoroid rahatsızlıklarına sık rastlanmaktadır. Buda direkt ailenin yanlış bir şekilde beslendiğini ortaya koymaktadır.
Bol posalı-lifli gıdalarla beslenilmeli
Bol miktarda sebze ve meyve tüketilmeli.
Günlük en az sekiz su bardağı (2 litre) su tüketilmeli.
Kabızlık yaşayanların diyetlerinde kuru incir,kuru kayısı,kuru erik yemeleri dışkıyı yumuşatacaktır.
Tahıllar,baklagiller,sebze ve meyvelerin dengeli bir şekilde alınması kabızlığı önler.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makat çatlağı hastaları, baharatlı gıdalar (kırmızı biber, kara biber, pul biber, acı biber) fast food yiyecekler. Turşu, alkol, çay ve kahve (fazla tüketimi) uzak durmalılar.
Kabızlık hem anal fissüre hem de basura neden olur. Günlük aktivitelerimizi arttırırsak hatta en az günlük 45 dakika yürüyüş yapabilirsek bu direkt barsak hareketlerimize de yansıyacaktır. Genel sağlık açısından hareketlilik ayrıca önemlidir.
Beslenme kadar önemli olan bir diğer faktörde tuvaleti kullanma alışkanlığıdır. Şöyle ki dışkılama ihtiyacı oluştuğunda ertelemek yanlış bir davranıştır. Mutlaka tuvalete gitme ihtiyacı olduğunda özellikle kabızlık şikayeti olanların asla ertelememesi ve dışkılaması gerekir.
Tuvalet ihtiyacı için mutlaka alışkanlık oluşturulmalı. Mesela sabah kahvaltısından sonra barsak hareketleri uyarılır bu yüzden özellikle kahvaltı sonrası tuvalete gidilmeli.
Tuvalete çok sıkışınca gidilmeli.Uzun süre tuvalette kalınıp ıkınılmamalı.
Eğer tuvalette gazete,kitap,dergi okuma alışkanlığı varsa bu alışkanlıktan vazgeçilmeli,tuvalette kalış süresi birkaç dakikayı geçmemeli.
Her sabah uyandıktan sonra bir bardak ılık su içilmeli.

Dikkat Edilmesi Gereken Yiyeceklerin Listesi

Baharatlı gıdalar (kırmızı biber, kara biber, pul biber, acı biber, izot vb.)
Kebaplar
Hamburger
Turşu
Pizza
Alkol
Çay ve kahve (aşırı tüketimi)
Turunçgiller (limon, mandalina, portakal, greyfurt)
Süt ürünleri (peynir, süt, ayran)
Ketçap
Çikolata

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.