fistul-cesitleri-nelerdir
Anal Apse Nedir
27 Ocak 2017
fistul-cesitleri
Perianal Fistül Nedir
27 Ocak 2017

Fistül Çeşitleri

fistul-cesitleri

fistul-cesitleri

Uzman Desteği Alın

Fistül Çeşitleri

Fistül çeşitleri, anal apse çeşitleri, fistül tedavisi, fistül nedir. Fistül çeşitleri hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale.

Fistül Nedir

Cilt ve bağırsak arasında normalde olmaması gereken bir bağlantının kanalın oluşmasına anal apse denir. Makat içindeki bağırsak bölümü (birincil ağız) ile deri arasında (ikincil ağız) normal dışı bir bağlantının oluşmasına ise makat fistülü veya tıbbi deyimi ile perianal fistül denir.

Cilt ve bağırsak arasında normalde olmaması gereken bir bağlantının (kanalın) oluşmasına fistül denir. Makat içindeki bağırsak bölümü (birincil ağız) ile deri arasında (ikincil ağız) normal dışı bir bağlantının oluşmasına ise makat fistülü veya tıbbi deyimi ile perianal fistül denir.

Anal Apse Çeşitleri

Ekstra-sfinkterik Fistül

Makat fistüllerinin % 1’ini oluşturur. Perine adı verilen makat derisinden levator ani kasına (leğen kemiği tabanını saran kas) ve oradan da rektum adı verilen bağırsağa uzanır.

İnter-sfinkterikfistül

Makat fistüllerinin % 70’ini oluşturur. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile intersfinkterik boşluğa (iç ve dış makat kası arası) ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. Diğer olası fistül seyir doğrultusu ise deride ağız yoktur, yüksekte kör sonlanan bir ağız oluşumudur.

Supra-sfinkterik Fistül

Makat fistüllerinin % 5’ini oluşturur. İntersfinkterik boşluktan yukarında pubo-rektal kas (leğen kemiği tabanındaki kas) aracılığı ile iskio-rektal boşluğa ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır.Diğer olası fistül seyir doğrultusu: Yüksekte makat derisine açılan bir ağız, yüksekte kör sonlanan bir ağız oluşumudur.

Trans-sfinkterik Fistül

Makat fistüllerinin % 25’ini oluşturur. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile dış makat kası (eksternal anal sfinkter) arasında alçakta seyredip iskio-rektal çukura açılır ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır.Diğer olası fistül seyir doğrultusu: Yüksekte makat derisine açılan bir ağız, yüksekte kör sonlanan bir ağızdır.

Fistül Çeşitleri sorusuna cevap olarak yazılmış makaleyi okudunuz. Fistül Çeşitleri için yazılmış makale bilgi amaçlıdır, kesin tanı ve teşhis anlamına gelmez. Fistül Çeşitleri sorusuna cevap için uzman bir hekime danışmanız gerekmektedir.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.